Alla människor har behov av bekräftelse på något sätt. Vissa mer än andra och på skiftande områden, men ingen mår i längden bra av att inte bli bekräftad.
Det gäller givetvis en ledare också, samtidigt som det ligger ett stort ansvar i rollen att själv bekräfta medarbetare som man leder och vill utveckla.
Men bekräftelse kan också vara något som hämmar och hindrar både en ledare och medarbetare att nå de mål man satt upp både för sig själv och sitt team. I rollen som ledare är ofta längtan att nå sina mål, tävlingsinstinkten och att vara bra och omtyckt drivkrafter som får stort utrymme och som i mångas ögon kännetecknar en framgångsrik ledare. Man vill på något sätt vara Nr. 1 inom olika områden och i kollegors ögon.
Jag tror inte att det vare sig behöver vara så eller att det är en sund syn på ett framgångsrikt ledarskap. Det kan verka som en självklarhet, men alltför ofta ser vi exempel på s k stora ledare som faller i just den här fällan i sin iver att nå sitt mål och få sin bekräftelse.
Att bli bäst utan att själv vara bäst tror jag är en väldigt viktig inställning och recept för att bli framgångsrik på lång sikt och i både goda och dåliga tider. På så sätt har man också förutsättningar att fungera i skiftande miljöer och med olika personlighetstyper.
En ledares främsta uppgift skulle jag säga handlar om att lyckas med att se och ta vara på potentialen i sitt team och hos sina medarbetare. Att coacha och uppmuntra sina med- arbetare för att nå så maximal nytta av respektive persons kapacitet och förutsättningar som möjligt.
Med uttrycket att vara bäst menar jag, att man inte behöver kunna allt inom det område man ska leda för att lyckas. Man behöver heller inte vara i första ledet i alla lägen. Det kan var den största tillgång och styrka man har att låta andra ”glänsa” och själv ta ett par steg tillbaka och på så sätt låta andra växa och ta ansvar. Ibland även på om- råden man själv har som sin ”baby”. För mig tyder det på en ödmjukhet och ett ledarskap som tillåter och låter individer och grupper att växa utan att det blir ett hot för det egna ledarskapet eller ego.
Ofta kan just det här resonemanget vara känsligt i ett läge då man ska rekrytera ny kompetens. Det är inte alltid så enkelt att först göra insikten att man behöver höja eller bredda kompetens för att det finns brister. Antingen hos sig själv eller i ledningsteamet. Att sedan få se någon annan gå in i en roll som kan uppfattas som att man själv kommer till korta kan kännas på mer än ett sätt. Men jag skulle vilja påstå att när man har förmåga att hantera det läget på ett klokt och ödmjukt sätt är det ett bevis på att man är en god och modern ledare.
Att bemanna sin ledningsgrupp, styrelse, säljteam, produktionsteam, butikspersonal, administration etc med rätt mix och höjd i kompetens och erfarenhet är avgörande. Att då inse sina egna svaga områden och komplettera med rätt personer gör att företag och organisationer utvecklas. Allt annat blir stagnation eller nedåtgående trender.
Så, att vara bäst och nummer ett handlar egentligen om att inte vara just det. Det handlar istället om att komplettera sig själv och sin organisation med absolut bästa kompetens och personlig- heter med sikte på att klara uppdraget och nå målet. Är man en god ledare, oavsett nivå eller roll, så tar man den uppgiften på största allvar och lägger undan prestige och eget bekräftelsebehov. Den största framgången måste ändå vara att nå eller överträffa de mål man satt upp oavsett om man själv syns eller hörs mest. Det gäller såväl ”hårda” mål som t ex ekonomi, effektivitet, kvalité m m som ”mjuka” mål, t ex trivsel, personlig utveckling, teamkänsla m m.
Är Du medveten om Dina svagare punkter och Dina medarbetares? Är Du beredd att agera för att nå den fulla potentialen i Ditt team utan att själv vara bäst eller stå som nummer ett?
Om svaret är JA, så har Du alla förutsättningar att vara och utvecklas än mer som en framgångsrik ledare. Det kommer sedan betyda att Dina medarbetare växer, utvecklas och tar större ansvar vilket gör att ni tillsammans blir ett ”dreamteam”. Du blir en del av något som blir det bästa och som är Nr. 1 i sitt slag!